Odyseja Umysłu

odyseja

Przygoda z Odyseją Umysłu

Co to takiego ta ODYSEJA?

Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany
w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem Odysei jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczenie dzieci i młodzież kreatywnego
i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów –  to cel nadrzędny.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć
 – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali
w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia,
i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiamy przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Jesteśmy przekonani, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.

Zaczęło się niewinnie… od zebrania z rodzicami. Niektórzy otwierali oczy ze zdumienia jak pani Ola Pietrzak wyjaśniała, na czym polega ten program.

Najważniejsze, że na zebraniu ustalone zostały terminy spotkań ODYSEUSZY! Zgodnie ustaliliśmy, że drużyna będzie się spotykać w piątki i soboty.

Początkowy skład drużyny Odyseuszy:

Pola Gudaś, Julia Balicka, Maja Wojnarowska, Aleksandra Ziętek, Igor Adamski, Jan Bukowiecki, Bartłomiej Kuriata, Kamil Pawlak, Błażej Płaczkowski, Piotr Rosa.

Od października pracowaliśmy dzielnie rozwiązując wiele zadań spontanicznych. Rozwijaliśmy swoje KREATYWNE myślenie zmieniając swoje spojrzenie na wiele rzeczy.

W grudniu musieliśmy podjąć baaardzo ważną decyzję. Zgodnie z formularzem rejestracyjnym musieliśmy wybrać z naszej drużyny TYLKO 7 osób, które miały reprezentować naszą szkołę na eliminacjach regionalnych.  Było ciężko…

W końcu, po demokratycznym głosowaniu, udało się. Zgłosiliśmy siedmioosobową drużynę w składzie: Pola Gudaś IVc, Julia Balicka IVc, Maja Wojnarowska IVc, Aleksandra Ziętek IVc, Igor Adamski IVd, Jan Bukowiecki Vc, Błażej Płaczkowski IVd.

Zajęcia prowadzone były z uczniami zdolnymi, kreatywnymi, chcącymi coś odkrywać, czegoś poszukiwać. Te wspólne działania oraz nabywanie umiejętności wspólnego rozwiązywania problemów pozwalają uczniom przekonać się, że warto współdziałać w zespole. W trakcie zajęć z naszą szkolną drużyną Odyseuszy obserwujemy duże zaangażowanie
i zainteresowanie tym co wspólnie muszą wykonać.

Wszyscy uczestnicy są ważni, każdy ma swój pomysł.

6 marca odbyły się eliminacje regionalne. Byliśmy przekonani, że spektakl jest oryginalny. Pracowaliśmy nad scenariuszem 4 miesiące, nad dekoracją i strojami 3, ale czasami nawet do późnych godzin nocnych.

OPŁACAŁO SIĘ!!!Zajęliśmy w swojej grupie wiekowej II miejsce!

Jedziemy na 25 Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu do Gdyni!!!

25 Ogólnopolski  Finał Odysei Umysłu  – GDYNIA 2016

1 marca 2016 r o godzinie 13.00 ruszamy na podbój Świata!

Przez miesiąc udoskonaliliśmy nasz spektakl. Poprawiliśmy dekorację, strój żabnicy, emocje i dialogi.

Podróż przebiegła bez żadnych sensacji. ¾ miejsca w busie zajmowały nasze dekoracje.

W sobotę Sopot przywitał nas piękną pogodą. W ramach relaksu udaliśmy się na spacer podziwiać nasz Bałtyk. Karmiliśmy łabędzie, jedliśmy przepyszne gofry.

O 15.00 czekał nas występ!

W Gdyni towarzyszyli nam nasi najbliżsi. Wiernie nam kibicowali!