Koło rowerowe


Jazda na rowerze to jedna z najlepszych form aktywności. Regularne przejażdżki przynoszą efekty zdrowotne, zwiększają wydolność organizmu. Poprawiają sprawność fizyczną. Jazda na rowerze to świetny relaks, w organizmie rośnie poziom endorfin „hormon szczęścia”, a to sprawia, że poprawia się nastrój, odciąża stawy i kości. Zgrabna sylwetka, piękna cera, dobre samopoczucie to korzyści , jakie przynoszą „dwa kółka”. Rower to świetny środek lokomocji, w każdej chwili możemy się zatrzymać, zachwycić przyrodą, odpocząć oraz dbać o ekologię.

3 października ruszył pierwszy w tym roku szkolnym rajd rowerowy. Uczestnicy koła rowerowego spotkali się przed szkołą o godzinie 10:00 i ruszyli w 30 kilometrową trasę Łódź-Justynów- Wiśniowa Góra- Stróża- Łódź. Atmosfera była przemiła. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Czekamy na następną wycieczkę. Buziaki opiekunowie koła rowerowego

CELE I ZADANIA „KOŁA ROWEROWEGO”

Celem tego programu jest wychowanie młodego pokolenia tak, aby dążyło do bycia zdrowym, sprawnym. Umiejącym organizować swój wolny czas. Czerpiącym radość i motywację do działania.

1. Promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu na rowerze.

2. Przygotowanie uczniów do półkolonii letnich „Wakacyjne Rajdy Rowerowe”.

3. Popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych.

4. Tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiej turystyki rowerowej w szkole i jej otoczeniu.

5. Integracja społeczności szkolnej w ramach szkoły, w relacjach międzyszkolnych.

REGULAMIN „KOŁA ROWEROWEGO”

1. Uczestnikami koła rowerowego mogą być dzieci w wieku od 10 do 15 lat.

2. Uczestnicy koła rowerowego przebywają pod opieką wychowawców w jedną

    sobotę miesiąca w roku szkolnym 2020/2021 od godz. 10:00 do godz. 14:00.

3. Miejscem zbiórki jest siedziba Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi.

4. Rodzice są odpowiedzialni za bezpieczną drogę dziecka do placówki i z powrotem. Dzieci wracają do domu lub są odbierane z placówki zgodnie z oświadczeniem rodziców.

5. Uczestnicy koła rowerowego mają prawo do:

– uczestnictwa we wszystkich zajęciach, wycieczkach i imprezach

  organizowanych podczas rajdów,

– korzystania ze wszystkich urządzeń i sprzętów niezbędnych do realizacji

  programu koła rowerowego.

6. Uczestnicy mają obowiązek:

– bezwzględnie podporządkować się poleceniom wychowawców,

– zachować kulturę, higienę osobistą, schludny wygląd i czystość,

– szanować mienie oraz przyrodę,

– przestrzegać zasad poruszania się po drogach,

– każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania ubrań stosownych podczas aktywności na świeżym powietrzu i adekwatnych do warunków atmosferycznych, obowiązkowy kask, kurtka przeciwdeszczowa, krem z filtrem.

7. Samowolne oddalenie się od opiekunów, powtarzająca się niesubordynacja, niezdyscyplinowanie, niewykonywanie poleceń wychowawców, nieprzestrzeganie regulaminu będzie karane upomnieniem, naganą a w ostateczności wykluczeniem uczestnika z udziału w rajdach. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo skreślenie dziecka z listy uczestników koła rowerowego.

8. Organizator nie odpowiada za rzeczy zagubione przez uczestników koła rowerowego oraz za zniszczenia rzeczy należących do dzieci- uczestników, a dokonanych przez innych uczestników koła rowerowego.

9. Organizator zaleca nie przynosić na rajdy cennych urządzeń, np.: telefonów komórkowych, tabletów, odtwarzaczy muzyki itp., niekoniecznych do udział w zajęciach.

10. Organizator koła rowerowego zastrzega sobie prawo do zmian w programie zajęć w przypadku m.in. złych warunków atmosferycznych.

Warunki uczestnictwa, zasady zachowania

1. Każdy uczestnik „Koła rowerowego” ma obowiązek zapoznać się z regulaminem.

2. Uczestnik musi posiadać kartę rowerową.

3. Uczestnik posiada odpowiedni ubiór do jazdy, kask oraz własny, sprawny  rower, wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

4. Uczestnik zostanie doposażony w kamizelkę odblaskową i będzie miało bowiązek jeździć w niej.

5. Liczebność- 2 opiekunów na grupę 10-13 uczniów (zgodnie z prawem o ruchu drogowym w kolumnie rowerów nie może jechać więcej niż 15 osób)

6. W przypadku grup odstępy między nimi powinny wynosić co najmniej 200 metrów.

7. Prowadzący wycieczkę powinien jechać na początku, za nimi najsłabsi w grupie, następnie pozostali uczniowie, drugi opiekun na końcu grupy.

8. Poruszamy się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, jadąc w kolumnie rzędem od 3 do 5 metrów między rowerami, jadąc jak najbliżej prawej krawędzi drogi.

9. Każdy uczestnik zobowiązany jest do jazdy w tempie dostosowanym do tempa innych uczestników, przy zachowaniu zasad ostrożność, powinien jechać równo i spokojnie w szyku.

10. Każdy manewr na drodze musi być przeprowadzony po uprzednim upewnieniu się o  możliwości bezpiecznego jego wykonania oraz musi być odpowiednio wcześniej zasygnalizowany.

11. O wyprzedzaniu innych pojazdów decyduje opiekun jadący na początku kolumny.

12. Jazda w kolumnie dwójkowej dozwolona jest tylko w terenie niezabudowanym, gdy nie utrudnia to ruchu innych pojazdów.

13. Nie wolno jeździć bez trzymania kierownicy i zdejmować nóg z pedałów.

14. Przy zjazdach ze wzniesień nie rozpędzać roweru i nie wyprzedzać, ponieważ takie zachowania mogą spowodować upadki.

15. Podczas postoju nie wolno tarasować drogi.

16. Uczestnicy zostali przeszkoleni w zakresie przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

17. Jeśli rowerzystów zaskoczy burza, jazdę należy natychmiast przerwać i znaleźć bezpieczne schronienie, a rowery pozostawić w szyku luźnym w odległości kilkunastu metrów od miejsca w którym schronili się uczestnicy.

18. Przed wyruszeniem w trasę kierownik omawia trasę dziennego przejazdu.

19. Zabronione jest odłączanie się od grupy bez wiedzy i zgody opiekuna.

Osoby odpowiedzialne: Marcin Rosłaniec, Magdalena Mendelbaum, Joanna Stelmaszczyk, Marcin Nowak, Paulina Śnieg